A fogyókúra- és a testtömeg megtartásának sikere összefügg a rendszeres méréssel?

A válaszunk röviden, igen. Ennek a bebizonyításához nem csak egy tudományos kutatási eredményt összegezünk, hanem hoztunk egy saját példát is. Egyik kedves kliensünk eredményén keresztül szeretnénk bemutatni, hogy hogyan működik a fogyás. Ha félsz mérlegre állni, érdemes elolvasnod ezt a cikkünket.

Mérleg

Az American Heart Association 2018-ban bemutatott egy kutatási eredményt, amelyben egy éven keresztül azt vizsgálták, milyen hatással van a testtömegünkre, ha rendszeresen követjük a súlyunkat. A résztvevőket (1042 felnőtt) több csoportra osztották a mérlegelési szokásaik alapján.

Megállapították, hogy akik soha nem mérték a súlyukat, vagy csak ritkán (hetente egyszer) azoknak nem változott a súlyuk, ellentétben azokkal, akik heti 6-7 alkalommal mértek, nekik jelentősen csökkent a tömegük, átlagosan 1,7%-kal. A résztvevők nem kaptak semmilyen táplálkozási-, vagy életmódbeli tanácsot, pusztán azt vizsgálták, hogy a testsúly figyelemmel kísérése milyen hatást gyakorol a fogyásra.

Ezzel a megfigyeléssel beigazolódott, hogy az önellenőrzés központi szerepet játszik a viselkedésünk és a szokásaink átformálásában és abban, hogy sikeresebbek legyünk a testsúly csökkentésben.

Az 1,7% mit jelent pontosan? 50-100 kg esetén évente 0,85-1,7 kg mínuszt, vagy odafigyelés nélkül, akár pluszt is.

Gyakran negatív érzelmeket társítunk a mérleghez, aminek számtalan oka lehet, pl. korábbi sikertelen diéták, a testsúly állandó ingadozása, nem volt soha a szokásaid része – nincs is otthon mérleg, tartasz tőle, hogy többet mutat, mint amennyit gondolsz. Van, aki elzárkózik attól, hogy mérlegre álljon, van, aki görcsösen túl sokat foglalkozik a számokkal. Ne felejtsük el, hogy a mérleg csupán egy eszköz, a legjobb mérőeszköz arra, hogy nyomon kövessük a testsúlyunk változásának a folyamatát.

Mikor és hogyan mérj?

A legjobb, ha rendszeresen méred és vezeted a súlyodat, a napi mérések heti átlaga fogja a legpontosabb képet mutatni, hogy éppen növekszik, csökken vagy stagnál a testtömeged. Egy-egy random mért adat (kg) helyett fókuszálj erre az átlagra. Hiszen a testsúlyunk folyamatosan változik napközben, a hét folyamán, hatással van rá az elfogyasztott ételek és italok mennyisége és összetétele, függ a szervezet hormonális folyamataitól, attól, hogy mennyire vagy hidratált. 0,5-1 kg vagy ennél nagyobb különbség is lehet napszakok vagy két egymást követő nap között is. Ezek az ingadozások kevésbé nyugtalanítóak, ha a heti átlagot veszed figyelembe.

Érdemes reggel ürítés után, az első étkezés előtt, ruha nélkül mérni. A folyamat legpontosabb követéséhez azonos időpontban mérlegelj ugyanazzal a mérleggel. De ha valamiért úgy jön ki a lépés, hogy eltérsz ettől, akkor sincs semmi gond, hiszen annyi adatod lesz a súlyodról, hogy bele fog férni ennyi pontatlanság.

Mérlegen állva

Miért fontos?

Amikor barátságot kötsz a mérleggel és rendszeresen használod, pl. egy fogyókúra esetén hihetetlen motiváló erőt tud adni, amikor látod a munkád eredményét. Megelégedéssel tud eltölteni, hogy ha az elért ideális súlyodat tartod, stagnál éveken keresztül. Ugyanakkor figyelmeztet, odafigyelésre tudatosságra ösztönöz, amikor látod, hogy felfelé araszol a mérleg mutatója.

A ruháink is jelzik a súlyunk változását, de a stílusunktól, a ruhák anyagától függően akár 5-7 kg is „észrevétlen” maradhat, amit már egy fokkal nehezebb korrigálni, mint 1-2 kilogrammot.

A fogyókúrában, életmódváltásban, de az élet több területén is bizonyított, hogy azok a célkitűzések, amelyek előrehaladását folyamatosan nyomon követjük, az pozitív irányba befolyásolja a teljesítményt és a cél elérésének valószínűségét. Azaz nagyobb esélyünk van a sikerre, ha a figyelemmel kísérjük az egész folyamat alakulását a célkitűzéstől a megvalósításig.

Személyes bizonyítékunk

Szeretnénk bemutatni egyik kliensünk grafikonján a fogyás ütemét – így, hogy rendszeresen méri a súlyát az ábra nagyon pontos képet mutat a változás folyamatáról.

Valódi fogyás Hasonlítsátok össze a grafikont egy korábbi ábránkkal. 😊

A fogyás üteme

Az egészséges fogyás üteme átlagosan heti 0,5 – 1 kg. Ez a legideálisabb a szervezet számára, emellett nem alakul ki hiányállapot, vagy jojó-effektus.

A kliensünkre nagyon büszkék vagyunk, hogy ilyen szépen halad. A grafikonja tökéletesen mutatja, hogy a fogyás mennyire nem egy lineáris folyamat. Tisztán látszanak a napi ingadozások, amikről fentebb írtunk, de ennek ellenére kitartóan tart a cél felé.

Az életmódváltás elején, ha nem mérsz rendszeresen előfordulhat, hogy olyan napon mérsz, amikor többet mutat a mérleg és emiatt könnyen elbizonytalanodhatsz. Persze az átlagból akkor is látszik az irány, ha ritkábban, pár naponta állsz mérlegre, de a számítás annál pontosabb, minél több adat áll rendelkezésedre.

Ha a számodra megfelelő étrendet tartasz, körülbelül 2-3 hét alatt látható a változás. Azonban a fogyás ritmusa egyénenként eltérő lehet, van, akinél lassabban indul el, van, akinél az ideális súly közeledtével kezd stagnálni. Időnként érdemes újratervezni és ha szükséges, akkor változtatni kell a napi aktivitásodon és finomítani a táplálkozási szokásaidon. Ebben az időszakban fontos, hogy kitartó maradj és türelmes.

Dietetikusként mi abban segítünk, hogy teljeskörű állapotfelmérést követően a szakmai irányelveknek megfelelően reális célokat tűzünk ki számodra, majd gyakorlatias táplálkozási tanácsokkal elindítunk a célod felé. Veled együtt követjük a változást, ha megtorpansz, akkor támogatunk, hogy tovább haladj.

Keress minket bátran!

Forrás:

Szeretnél többet tudni a helyes táplálkozásról?

Iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!

Kérlek add meg a neved!
Kérlek add meg az email címed!

© 2020, 2021, 2022, 2023 MYDIETETICS HUNGARY, Minden jog fenntartva

Adatkezelési tájékoztató