Szeretnénk hangsúlyozni, hogy nem a cukrok démonizálásáról fogunk írni. Semmiféle toxikózisról, vagy fehér méreganyagról nem lesz szó. Ugyanis a cukor, mint egy egyszerű szénhidrát (mono- és diszacharid) üzemanyag a szervezetünk számára.
Ezek az egyszerű szénhidrátok természetes formában is megtalálhatóak az alapanyagokban, például a tejben a tejcukor és a gyümölcsben a gyümölcscukor. A testünk az emésztés során az összetett szénhidrátokat monoszacharidokra bontja le – az a nem mindegy, hogy lebontja vagy pedig kész formában tömjük magunkba. Amennyiben szeretnénk a súlyunkat csökkenteni vagy megőrizni, az egészséges táplálkozást követni és a fogszuvasodás kockázatát csökkenteni ez a lényeges különbség.
A hozzáadott cukrokat érdemes szemmel tartanunk és elkerülnünk. Jelentős részük általunk (pl. kávéval és teával), az ételkészítés során és az élelmiszerek gyártása közben adódik hozzá az ételekhez és az italokhoz.
A WHO ajánlása szerint javasolt a napi hozzáadott cukor fogyasztását, a teljes energiabevitel 5 %-ra csökkenteni.
Napi 2000 kcal esetén 25 g cukrot jelent, ami kb. 5 teáskanálnyi mennyiség. Ha napi 2-3 kávét iszol csak 1-2 kanál cukorral édesítve már össze is jött az ajánlott mennyiség. De ha a kávét cukor nélkül isszuk és csökkentjük az édességek fogyasztását, még akkor is az átlagosnál több cukrot fogyaszthatunk rejtett, azaz oldott formában. Ebből a szempontból nézve igazán trükkösek azok az ételek, amelyek tipikusan nem is édesek.
Például a ketchup, 1 teáskanálnyi 4 g hozzáadott cukrot tartalmaz.
Gyakran a címkéről, átlagos tápérték táblázatról szembesülünk az egészségesnek hangzó ételek cukortartartalmával, mint például a fitness reggeliző pelyhek, granola, müzlik, instant zabkása, aszalt gyümölcsök, zabkeksz stb. Mindig ellenőrizzük le, pontosan milyen szempontból tűnik egészségesnek, sok esetben a csomagolás sokkal többet ígér, mint az összetevők listája.
Aszalt gyümölcs, lekvár, dzsem - igaz, hogy gyümölcsből készül, de az elkészítése során koncentrálódik a tápanyagtartalma, így a benne lévő cukor is.
Pl.: 100 g friss sárgabarack 48 kcal és 9 g szénhidrát 100 g aszalt sárgabarack 250 kcal és 60 g szénhidrát
Egyszerre keveset és mért mennyiséget használjunk belőle. A lekvárok tartósításához, illetve az aszalványok fényesítéséhez rendszeresen extra cukrot használnak.
A light termékek is csalókák lehetnek, hiszen a “light” szónak két értelme is van. Egyrészről jelentheti, hogy csökkentett zsírtartalmú, másrészről, hogy csökkentett hozzáadott cukortartalmú - pl. amíg a light joghurtok zsírtartalma alacsonyabb, a cukortartalma viszont magasabb lehet.
Ritkán jut eszünkbe a gyógyszereket és étrendkiegészítőket vizsgálni, pedig többnyire rengeteg cukrot tartalmaznak a megfázás elleni forró italok, torokfájást csillapító tabletták, pezsgőtabletták.
Tudatos vásárlással, a címkéket olvasgatva figyeljünk fel a cukor szinonima szavaira is - cukrok, szirupok, méz, invertcukor, szacharóz, melasz, glükóz, fruktóz, dextróz, maltóz, stb.
© 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 MYDIETETICS HUNGARY, Minden jog fenntartva