Az alkoholfogyasztás társadalmilag, és kulturálisan is elfogadott - a hétköznapi élet része. Számos tanulmány szerint a mérsékelt alkohol fogyasztás akár még kedvező hatásokkal is járhat egészségünkre nézve. Ilyen kedvező hatásokat okozhat például a vörösbor flavonoid és rezveratrol tartalma, ami hozzájárulhat a szív és érrendszeri betegségek alacsonyabb előfordulásához. Következő cikkünkben az alkoholfogyasztás fogyásra gyakorolt hatásáról szeretnénk pár szót ejteni megvizsgálva, hogy hogyan tudja befolyásolni a rendszeres alkoholfogyasztás diétánk sikerességét.
Gyakran olvashatjuk: “az alkohol üres kalória” - ez a gyakorlatban nem az alkohol kalória tartalmára utal, hanem arra, hogy az alkohol energiatartalma ugyan relatíve magas, ellenben a tápanyagtartalma alacsony. Egy gramm alkohol 7 kcal-t tartalmaz (csak összehasonlításként említeném meg, hogy egy gramm zsírban 9,3 kcal található, míg a fehérjében és szénhidrátokban pedig 4,1 kcal grammonként).
Konkrét példával élve 1,5 dl vörösbor 125 kcal-t tartalmaz, míg egy üveg (azaz 330 ml) sör pedig 150 kcal-t. A magasabb alkoholtartalmú röviditalok energiatartalma az alábbiak szerint alakul: 40 ml vodka, gin, tequila vagy rum kb. 100 kcalt tartalmaz míg az ezeknél is “ütősebb” koktélok energiatartalma akár 400-600 kcal között is mozoghat. Nem meglepő hiszen ezekben az italokban többféle alkohol van összemixelve, valamint számos egyéb összetevőt is tartalmazhatnak mint például a cukorszirup, tejszín, gyümölcslé. Nem ritka, hogy egyes koktélok annyi kalóriát tartalmaznak, mint egy komplett főétkezés, ezért előfordulhat, hogy egy-egy átmulatott éjszaka akár több száz kalóriával is megemeli a bevitt energiát a szokásos napi elfogyasztott étrendünkhöz képest.
A gyakori alkoholfogyasztás az extra energiabevitelen túl olyan krónikus betegségekkel hozható öszefüggésbe mint az alkoholos zsírmáj, a szív és érrendszeri betegségek valamint a 2-es típusú cukorbetegség.
Amikor a szervezetünk dehidratált, fáradtabbnak érezhetjük magunkat, aminek az egyik hatása, hogy sokkal jobban kívánjuk a cukros üdítőket. Ami még ennél is hangsúlyosabb lehet, hogy a szervezetünk gyakran nem tudja megkülönböztetni az éhséget a szomjúságtól ezért egy-egy átmulatott éjszakát követő dehidratáltság nem kívánt falatozásba torkollhat ami extra kalóriabevitellel jár.
Amikor felöntünk a garatra, a gátlásaink csökkenésével hajlamosabbak lehetünk olyan ételeket választani, amelyek nem feltétlenül pozitívan befolyásolják a beach body-ra irányuló törekvéseinket. Mindannyiunknak vannak felrévedő emlékei egy átbulizott éjszaka után elfogyasztott gyros és sült krumpli kombóról ami egyáltalán nem segített a józanodásban, sőt…
Az alkoholnak negatív hatása lehet az alvási ciklusra és a hangulatunkra is, amely befolyásolja az étel választást. Ilyenkor a szervezet azzal van elfoglalva, hogy lebontsa az alkoholt, ez pedig megzavarhatja a pihentető alvást, megnehezíti mind a REM mind pedig a mély alvás fázisába lépést, amely fázisok felelősek a pihentető alvásért. Alvás kutatók eredményei szerint ha napi egy órával kevesebbet alszunk, a napi energia bevitelünk akár 500 kilokalóriával is nőhet.
Régóta köztudott, hogy az alkoholfogyasztás hatással lehet bizonyos hormonok működésére, különösen a tesztoszteronéra. A tesztoszteron egy olyan hormon amely számos anyagcsere folyamatban is szerepet játszik, beleértve az izomépítést és a zsírégetést. Egyes tanulmányok szerint, az alacsony tesztoszteron szint előre jelezheti a metabolikus szindróma megjelenését férfiakban.
A metabolikus szindrómára jellemző:
Ha életmódváltás kellős közepén vagy és szerinted mindent jól csinálsz ellenben a súlyod egy helyben topog, fontold meg az alkohol teljes elhagyását vagy legalább a bevitel minimálisra csökkentését.
Ha szeretnéd beilleszteni az egészséges életmódba, valószínűsíthető, hogy a heti 1-3-szor mértékletesen fogyasztott alkohol (pl. 1 dl bor) még nem jár komolyabb egészségkárosító hatással, azonban mindig figyelj a mértékre és az alkohol minőségére valamint arra, hogy megfelelően hidratáld magad, azaz fogyassz az alkohol mellé kellő mennyiségű vizet.
© 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 MYDIETETICS HUNGARY, Minden jog fenntartva