A növényi alapú étrend manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvend, de ha áttérsz egy új táplálkozási irányzatra mindenképp érdemes megfogadnod néhány tanácsot, mellyel biztosíthatod a szervezeted megfelelő vitamin és tápanyag ellátottságát. Kalcium, fehérje, cink, D-vitamin, jód és az esszenciális zsírok megfelelően bevihetőek növényi alapú táplálkozással, ha tudatosan tervezed meg az étrendedet.
Egyes kutatások szerint a növényi alapú étrend számos pozitívummal járhat, melyek közül a legfontosabb, hogy egyes krónikus betegségek kockázata bizonyítottan csökkenthető. Ezek közé sorolható az elhízás, a kettes típusú cukorbetegség, a szív és érrendszeri betegségek, valamint számos rákos megbetegedés is.
A növényi alapú étrend legnagyobb előnyei között tartják számon azt, hogy vitaminokban és nyomelemekben gazdag, rost, folsav, tiamin (B1-vitamin), magnézium, A, C és E-vitamin tartalma kiemelkedő. Ez azonban még nem feltétlenül jelenti azt, hogy a növényi alapú étrend automatikusan egészségesebb is mint sok más húst is tartalmazó étrend, ha nem tervezzük meg az étkezésünket körültekintően.
Vannak olyan tápanyagok és vitaminok, amelyek jobban fel tudnak szívódni állati eredetű ételekből, illetve olyan is amely természetes formájában csak állati eredetű ételekben található meg.
A B12-vitamin elengedhetetlen a vérképzéshez és az idegrendszer megfelelő működéshez. Csak állati eredetű élelmiszerekben található ezért mindenképp fogyassz B12-vitaminnal dúsított termékeket (egyes szója termékek, húspótlók, dúsított növényi tejek) vagy pedig gondold át a B12-vitamin szupplementálását étrendkiegészítő formájában.
A B12-vitamin legnagyobb mennyiségben belsőségekben található. Itt szeretném megjegyezni, hogy néhány húsevő is bajban lehet a megfelelő B12-vitamin ellátottsággal, mert aki nem kedveli a belsőségeket, ellenben rendszeresen alacsony B12-t tartalmazó sovány húsféléket fogyaszt (pl. csirkemell) szintén könnyen B12-vitamin hiányossá válhat.
Mivel a tisztán növényi alapú diéta kerüli a tej és tejtermékek fogyasztását ezért ha igy táplálkozol fogyassz olyan magas kalcium tartalmú ételeket, mint az olajos magvak, leveles zöldségek (spenót, rukkola, madársaláta), és kalciummal dúsított növényi italokat, tejpótlókat.
A megfelelő cink bevitel segít a sebgyógyulásban, hozzájárul az egészséges és szép bőrhöz, és erősíti az immunrendszert. A legjobb növényi alapú cink források a hüvelyesek (bab, borsó, csicseriborsó, lencsefélék), gabonafélék, és szójatermékek (tofu, tempeh, szója tej, szója joghurt).
A megfelelő Omega 3 ellátottságnak a szív és érrendszeri betegségek megelőzésében van szerepe. A test nem tud Omega 3-at gyártani ezért csak étkezéssel tudjuk bevinni a szervezetbe. Legjobb növényi Omega 3 források közé tartozik a lenmag, dió, szójabab, tofu és a dúsított termékek. Fontos megjegyezni, hogy ezek a növényi élelmiszerek ALA -t (alfa-linolén sav) tartalmaznak, amit szervezetünk csak korlátozott mértékben alakít át az értékesebb EPA és DHA zsírsavakká.
A vas két különböző formában van jelen az állati és növényi eredetű tápanyagokban. HEM (állati eredetű) illetve nem HEM (növényi eredetű) vasként. A vas szerepe, hogy oxigént szállítson a szervezet szöveteihez, sejtjeihez. A növényi ételekben lévő nem HEM vas nem tud olyan jól hasznosulni, mint az állati HEM vas. Válassz vasban gazdag növényi forrásokat úgy, mint a tofu és fermentált szójakészítmények (tempeh), babfélék, olajos magvak, szárított gyümölcsök, zöld leveles zöldségek. Figyelj oda a C-vitamin ellátottságára is, hiszen a növényi vas jobban tud hasznosulni magas C-vitamin bevitel mellett.
© 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 MYDIETETICS HUNGARY, Minden jog fenntartva