A vércukorszintünk szabályozásában elengedhetetlen szerepet tölt be az inzulin, amely hormonként segíti a sejtek cukorfelvételét. Inzulinrezisztencia esetében a sejteken lévő inzulin receptorokhoz az inzulin csak gyengén tud kapcsolódni. Emiatt lényegesen több inzulin termelődik a vérben ahhoz, hogy a sejtekbe a cukor bekerülhessen. Ha a hasnyálmirigy nem képes elegendő inzulint termelni akkor ez prediabéteszhez a későbbiekben pedig 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet.
A jó hír az, hogy még az inzulinrezisztencia diagnózisa után is rendkívül sokat tehetünk életmódunkkal, hogy megakadályozzuk a további szövődmények illetve a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását. Különböző kutatási eredmények bizonyítják, hogy az intenzív életmód terápia és az ennek következtében létrejövő testtömegcsökkenés három éven belül 58%-al csökkentette a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását túlsúlyos, elhízott és a csökkent glükóz toleranciában szenvedő betegeknél. Több tanulmány azt is megállapította, hogy azok akik folytatták az életmódváltást, még tovább késleltethették a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását.
További kutatások kimutatták, hogy az egészséges testtömeg elérése és fenntartása, a fizikai aktivitás növelésével együtt hatékonyan előzheti meg az inzulinrezisztencia kialakulását, és ha már kialakult segít javítani az állapoton. Ne feledd, minden apró változtatás segíthet! Már 7-10%-os testtömeg csökkenés is segíthet megelőzni, a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását túlsúlyos/elhízott inzulinrezisztens betegeknél. (Ez azt jelenti, hogy például egy 85 kg-os nő esetében már egy 6-8 kg-os fogyás is rendkívül sokat számít). A dietetikus szakemberrel való konzultáció sokat segíthet abban, hogy megtudd milyen típusú diéta a megfelelő számodra, és hogyan kezdj neki.
Az inzulinrezisztencia illetve 2-es típusú cukorbetegség esetén nincs gyors megoldás vagy olyan diéta ami mindenki számára megfelelő lenne. Az étrendet egyénre szabottan kell beállítani szakember segítségével. Van azonban néhány olyan alapelv amellyel már sokat tehetsz a vércukor szinted rendezése érdekében.
Az amerikai diabétesz szövetség ajánlása a következő dolgokra hívja fel a figyelmet.
A glikémiás index azt mutatja meg, hogy az adott élelmiszerben lévő szénhidrát milyen gyorsan szívódik fel a szervezetben. Az alacsony glikémiás indexű ételek lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak és ezáltal hosszabb ideig tartó teltségérzetet okoznak. A magas glikémiás indexű élelmiszerek, gyorsan felszívódó szénhidrátokból állnak amelyek a vércukorértékeket és az inzulinszintet is gyorsan megemelik.
A magas glikémiás indexű ételeket valamint a többszörösen feldolgozott, alacsony rosttartalmú ételek fogyasztását. Ilyenek lehetnek például:
További információért illetve ha személyre szabott étrendet szeretnél, tekintsd meg ajánlatainkat és keresd fel dietetikusainkat: https://mydietetics.hu/ajanlataink/
© 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 MYDIETETICS HUNGARY, Minden jog fenntartva