Mit (t)egyél húsvétkor, ünnepi alkalmakkor?

A legfontosabb szempont a mértéktartás. Az ünnepi étkezés alkalmával se egyél többet a szokásos hétköznapi adagodnál, ügyelj a mértékletességre és a változatosságra.

Húsvéti menü

Semmi sem tilos! Ha nagy a választék és mindent megkóstolnál, szedj a tányérra mini adagokat. Kerüld el a nagy mennyiségű zsíros és fűszeres étkezést, amik túlságosan megterhelőek a szervezet számára, a sonka-tojás-kalács kombinációt a tányéron egészítsd ki friss zöldségekkel így könnyebben elkerülheted a gyomorrontást, a diszkomfort érzetet és az emésztési problémákat. Legyen helye ritmusa az étkezéseknek, ne nassolj, csipegess egész nap. Hiszen, ha többször keveset eszel, 4-5 alkalommal egy nap (reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora), akkor az azt jelenti, hogy az ébren töltött idő alatt átlagosan 3-4 óránként eszel és nem kell degeszre enned magad.

A húsvéti hagyományos ételek, mint például a tojás, a fehérkalács, a füstölt sonka, a majonézes saláták, az édességek, plusz az alkohol nagy mértékű fogyasztása komoly gondokat okozhat a májbetegségben szenvedő, köszvénnyel és bélpanaszokkal küzdő, epebántalmakkal, refluxszal vagy gyomorfekéllyel rendelkező betegek számára. Amennyiben bármelyik fennáll nálad, fokozottan ügyelj a mértékre.

Fogyókúrázóink se feledjék el az ünnepek alatt az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás alapszabályait! 😊

Miből mennyi és mi kerüljön az ünnepi asztalra?

Reggelire és vacsorára érdemesebb sós ízvilágú ételeket választani. Egyél teljes kiőrlésű pékárut kenyeret (7-10 dkg) és sok színes zöldséget (legalább 15-20 dkg), így ellensúlyozható a húsvéti fogások sóssága. 2-3 dkg felvágottat és sajtot fogyassz alkalmanként. Tavasszal újra több zöldség elérhetővé válik, pl. saláta, retek, újhagyma, medvehagyma, uborka, paprika - kevés olajjal és ecettel vagy natúr joghurttal és fűszerekkel készíts friss salátákat belőlük.

Ebédre se fogyassz 1-2 fogásnál többet egyszerre.

Sonka és sonka között is van különbség A megfelelő minőség mellett nem mindegy mennyire zsíros. Pl. 10 dkg mennyiségben a főtt pácolt kötözött pulykasonka 214 kcal, míg a sertéslapocka sonka 366 kcal. Válassz soványabb sonkát és a látható zsiradékot mielőtt megeszed távolítsd el róla, egyszerre 1-2 szeletet fogyassz belőle jó sok zöldséggel és tormával.

Kalácsot egy kis gyakorlással érdemes részben teljes kiőrlésű lisztből készíteni cukormentesen, vagy ha hagyományos fehér kalácsot vásárolsz kisebb kiszerelésben tedd, vagy egyszerre max. 2-3 szeletet egyél belőle.

A tojás nagyon sokféleképpen kerülhet az ünnepi asztalra. Értékes tápanyagokat tartalmaz pl. D, E, A és B2 vitamint, de emellett a sárgájának magas a koleszterin tartalma is, ezért napi max 1-2 darabot egyél belőle.

A fogásokat érdemes úgy elhelyezni a tányéron, hogy a tányér fele, 20-30 dkg zöldség legyen (párolva, sütve, nyersen, bárhogyan), a tányér negyede kb. egy ökölnyi mennyiségben szénhidrát köret (pl. rizs, burgonya, bulgur, köles, szárazon mérve 5-6 dkg) legyen, míg a maradék egynegyede a tányérnak, kb. egy tenyérnyi nagyságú (10-12 dkg) hús legyen.

Figyelj oda a főzési technikára, próbálj a zsírral-olajokkal, ahol csak lehet spórolni. Pl. párolással, főzéssel, sütőpapíron és sütőzacskóban sütéssel, bő zsír helyett roston sütéssel csökkenthetjük a zsírbevitelt a szervezetünkbe.

Édességből kis mennyiséget egyél és időzítsd inkább tízóraira-uzsonnára. Válassz elsődlegesen könnyed gyümölcsös-, túrós pohárkrémeket vagy gyümölcssalátát a nehéz vajas krémes sütik. linzerek helyett.

+1 jó tanács: Ne legyen kitéve egész nap az asztalon a sütemény és a sós rágcsálnivaló, mert ha előtted van, óhatatlan, hogy többet csipegess belőle. Csokinyusziból próbálj jó minőségűt választani, olyat, ami minél magasabb kakaó tartalommal és minél kevesebb növényi zsiradék és cukor hozzáadásával készül. A gasztro-ajándékok mindenkor menők, készíts saját készítésű desszert meglepetéseket.

Anya lánya

A koccintás az ünnep része, de tartsd szem előtt, hogy az alkohol nem csak káros hatással lehet a szervezetre, de kalóriadús is. 1 pohárnál, 1 adagnál ne fogyassz többet és étkezést követően koccints ne pedig üres gyomorra. Fontos a szervezet vízháztartásának az egyensúlya ezért minimum dupla annyi vizet igyál, mint amennyi alkoholt.

Ha szeretnél többet tudni arról, hogyan hat az alkohol pl. a fogyókúrára kattints a linkre: https://mydietetics.hu/cikkek/ot-dolog-amiert-az-alkohol-akadalyozhat-fogyasodban/

Ne felejts el inni, vizet! A szervezet nem jelzi konkrétan, hogy szomjasak vagyunk, de ez nem jelenti azt, hogy nincs szükség a napi rendszeres folyadékpótlásra. Az Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége a napi 8 pohár (1 pohár = kb. 2,5 dl) folyadék beviteli mennyiségét javasolja. Ha hajlamos vagy elfelejteni inni, érdemes látható helyre kitenni, lehetőleg energiamentes folyadékot válassz, pl. vizet vagy cukrozatlan teát és limonádét.

Sétálj minél többet a friss levegőn. Tesztelheted, hogy mennyi idő alatt tudsz 10.000 lépést megtenni és hogy mekkora távolságot jelent.

Szeretnéd tudni mi az ideális hétköznapi adagod, emésztőrendszeri problémát tapasztalsz és megviselnek a nehéz ételek? Írj nekünk, szívesen segítünk - https://mydietetics.hu/ajanlataink/.

Kellemes ünnepeket és jó egészséget kívánunk!

Kellemes Húsvéti Ünnepeket

Szeretnél többet tudni a helyes táplálkozásról?

Iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!

Kérlek add meg a neved!
Kérlek add meg az email címed!

© 2020, 2021, 2022, 2023 MYDIETETICS HUNGARY, Minden jog fenntartva

Adatkezelési tájékoztató