Növényi ital vagy tehéntej?

Ha bemész egy nagyobb áruházláncba láthatod, hogy a polcok roskadoznak a különféle növényi eredetű tejhelyettesítő italoktól. Valóban nehéz a választás. Összeállításunkban bemutatjuk, hogy melyik miért jó, milyen előnyöket és hátrányokat hordoz magában a növényi tej fogyasztás. Az biztos, hogy a tápanyagösszetétel eltérő lehet az egyes magtejekben.

Tehéntej

1 dl tej 1,5%-os zsírszegény tej, 44 kcal-t, 3 g fehérjét, és 4,7 g szénhidrátot és 1,5 g zsírt tartalmaz attól függően, hogy magasabb vagy alacsonyabb zsírtartalmú változatot részesítjük előnyben. Ezen kívül van még benne 120 mg Kalcium, 0,47 μg B12-vitamin, a D-vitamin tartalom pedig 0.

Növényi italok

A “növényi tejek” alkalmazását főként tejfehérje allergiában ajánljuk, de manapság már a vegán étrendet követők is előszeretettel fogyasztják, illetve azok is akik valamilyen oknál fogva nem szeretik a tejet. Laktóz-intoleranciában szenvedők esetében a laktózmentes tej a legjobb helyettesítő alternítva hiszen itt a tejcukor emésztésének zavarával van probléma. Ha azonban változatosságra törekszel, a növényi tejitalok is beilleszthetőek az étrendbe hiszen eredendően laktóz mentesek. Vegyük sorra, néhány gyakran használt magtej tápanyagtartalmát. Felsorolásunkban az Alpro termékeit hasonlítottuk össze a tehéntejjel. A gyártó megerősítése szerint a termékek 100%-ban növényi alapúak, minden állati összetevőtől mentesek így a vegán étrendbe is rendkívül jól beilleszthetőek.

Növényi ital elnevezés

A köznyelveben “növényi tejnek” nevezzük őket, ami hibás elnevezés mivel semmi közük a hagyományos tejhez. Az 1234/2007-es EK rendelet szerint a tej elnevezést csak állati eredetű tejekre szabad ráirni.

Hogyan készülnek?

Általában az alapanyagokat több órán keresztül vízben áztatják majd turmixolják, sót, édesítőt, növényi olajokat, ásványi anyagokat, vitaminokat, különféle ízesítő anyagokat adnak hozzá.

Mandula ital

Egyértelműen az egyik legalacsonyabb energia tartalmú növényi ital változatról beszélünk, hiszen 1 dl mandula italnak 24 kcal az energiatartalma. Ezen felül tartalmaz 1,1 g zsírt, 3 g szénhidrátot, valamint 0,5 g fehérjét. Elérhető már cukormentes változatban is amely még alacsonyabb energia tartalommal bír (13 kcal/dl). A mandulatej fehérje tartalma mindösszesen 0,5 g decinként, tehát nem tekinthető jó fehérje forrásnak. Egyértelműen jó pontként említeném, hogy dúsítva van D-vitaminnal – mandulatej esetében 0,75ug-al decinként amely 300 NE D-vitaminnak felel meg. Ezen felül tartalmaz 0,38 μg B12-vitamint, és egy deciliter tej kalcium tartalmával megegyező kalciumot. A mandulatej rendkívül finom zabkásában, kávéban tej helyett, turmixokban, palacsintában, süteményekben. Nyomokban mogyorót tartalmazhat, tehát nem ajánlott azoknak, akik allergiások a dió és mogyorófélékre.

Szója ital

Személy szerint én a szójatejet nagyon szeretem használni, nem csak azért mert finom, de azért is mert a tápanyag összetétele a leghasonlóbb a tejhez. 1 dl szójatejnek 39 kcal az energiatartalma, fehérje tartalma 3 g, szénhidrát és zsír tartalma pedig 2,5 és 1,8 g. A D és B12-vitamin, valamint a Kalcium tartalma megegyezik a mandula ital tápanyag tartalmával. Az összes esszenciális aminosavatat tartalmazza, jól használható, sütéshez, főzéshez, turmixokhoz, mivel nincs mellékíze sós süteményekhez is használható. A szója a nyolcadik leggyakoribb allergén, ezért szója allergiásoknak nem ajánlott a fogyasztása. Az amerikai élelmiszerügyi és gyógyszerügyi hivatal napi 25 g szójafehérje elfogyasztását javasolja össz illetve LDL koleszterin szint csökkentése miatt.

Zab ital

Alacsony kalória tartalmú (44 kcal/dl) alacsony telített zsírsav tartalmú (0,1 g), alacsony fehérje tartalmú (0,3 g) magital. Rosttartalma 1,4 g/dl, ami a legmagasabb a többi magtejjhez viszonyítva. D, B12 és kalcium tartalma megegyezik a többi növényi tejhelyettesítő itallal. Kellemes, enyhén édeskés íze miatt jó alternatívája lehet a tejnek. Glutént tartalmaz.

Kókusz ital

Alacsony energia (20 kcal/dl). Fehérje tartalma nagyon csekély (0,1 g/dl), telített zsírsav tartalma 0,9 g decinként. Nyomokban mogyorót és mandulát tartalmaz. A kókuszos ízvilág jó ízt ad süteményeknek.

növényi italok összehasonlítása

Környezetvédelmi megfontolások

Aggodalomra adhat okot a növényi alapú tej alternatívák fő összetevőinek termesztéséből származó környezetterhelési hatások. Az alternatív tejhelyettesítőkre szánt költségek évről évre növekednek miközben a tej fogyasztás csökken. Joseph Moore az Oxfordi Egyetem egyik kutatója összehasonlította a világ több mint 10.000 gazdasága által kibocsátott üvegházhatású gázokat. A tanulmány szerint 1 liter tehéntej előállításához 9-szer annyi földterületre van szükség, mint ugyanennyi szója, rizs, zab, mandulatej előállításához.

Azonban, a növényi tej fogyasztásának is vannak környezetterhelő hatásai. A mandula öntözést igényel, amely óriási nyomást gyakorol a vízkészletekre. Az elárasztott rizsföldeken metán termelődik (az egyik leginkább üvegházhatást előidéző) gáz. A szója és zab földterület igényes, ami erdőirtást is indukálhat.

Szerencsére a növényi tejek könnyedén elkészíthetőek otthon is, olajos magvakból, vízből, sóból, édesítőszerből, egy jó turmixgép, sajtkendő, befőttes üveg használatával.

Neked melyik a kedvenc tej alternatívád?

Forrásjegyzék

Szeretnél többet tudni a helyes táplálkozásról?

Iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!

Kérlek add meg a neved!
Kérlek add meg az email címed!

© 2020, 2021, 2022, 2023 MYDIETETICS HUNGARY, Minden jog fenntartva

Adatkezelési tájékoztató