Suhajda Fanni társszerző írása
A magas vérnyomás betegségről akkor beszélünk, ha a vérnyomás értéke tartósan 140/90 higanymilliméter (Hgmm) felett van. Vérnyomásmérővel az artériákon belüli nyomást mérjük, amikor a szív vért pumpál. A készülékről két szám olvasható le, az első a szisztolés nyomás, amikor a szív dobban, a második a diasztolés nyomás, amikor a szív relaxációs fázisba kerül.
A vérnyomás mérésekor mindkét szám fontos az általános egészség szempontjából. Ha a szisztolés nyomás magas, annak ellenére, hogy a diasztolés nyomás normális, már akkor is nő a különböző egészségügyi problémák kockázata. Ezért az új irányelvek szerint már a 130/80-as vérnyomás is magasnak számít, és felhívja a figyelmet az életmód változtatásra mielőtt a gyógyszeres kezelés megkezdődik. A helyes életvitel elsajátítása minden esetben szükséges, hiszen az időben elkezdett és tudatosan felépített életmódváltás akár teljes mértékben helyreállíthatja a normális vérnyomást.
A magyar lakosság közel ¼-e érintett ebben a problémában, de jóval többen lehetnek, akik még nem tudnak róla, hiszen sokáig nem okoz tüneteket, gyakran csak a hipertónia szövődményei jelentkeznek (pl. látáskárosodás, veseelégtelenség, szívelégtelenség, agyi infarktus-stroke). Ezért kiemelten fontos a rendszeres szűrővizsgálatok jelentősége. Mégis milyen tünetek esetén gondoljunk a magas vérnyomás lehetőségére? Pl. állandó fejfájás, látászavar, szédülés, orrvérzés, mellkasi fájdalom, ingerlékenység, fülzúgás stb. Ilyenkor érdemes pár napig vérnyomás naplót vezetni és felkeresni a háziorvost.
Okait két nagy csoportba soroljuk.
Elsődleges hipertónia az esetek nagyjából 90%-a, amikor a magas vérnyomás kialakulásának konkrét oka nem ismert. Genetikai, azaz családi halmozódást mutat és összefügg az életkorral. Befolyásolhatjuk a táplálkozásunkkal és az életmódbeli szokásainkkal. A túlsúly, a mozgásszegény életmód, az alkoholfogyasztás, a dohányzás és a stressz csökkentése egyúttal csökkentheti a vérnyomást és a magas vérnyomás betegség szövődményeinek kockázatát.
Ritkábban az esetek maradék 10%-ban másodlagos hipertóniáról beszélhetünk, amikor egy betegség, egy egészségügyi állapot eredményezi a magas vérnyomás kialakulását, gyakran fiatal korban is. Például:
Ha a kialakulásért felelős okokat olvassuk, látható, hogy nagyobb részben mi magunk is tehetünk a hipertónia kialakulása ellen, vagy a sikeresebb kezelésében.
A só kémia elnevezése nátrium-klorid. A nátrium-klorid 40%-ban nátriumból és 60%-ban klórból áll össze. A nátrium-klorid azaz konyhasó alapvető fontosságú a szervezet megfelelő működéséhez. Jelentős szerepe van a vérnyomás szabályozásában, egyes enzimek aktiválásában, a folyadékterek szabályozásában. Az utóbbi időben a sófogyasztás rendkívül megosztó téma, főként az egészségmegőrzés kapcsán merül fel sokszor a szerepe a táplálkozástudományban.
Régóta bizonyított tény, hogy a sófogyasztás és a magasvérnyomás betegség előfordulása között egyértelmű összefüggés lelhető fel. Túlsúly vagy elhízás esetén a szív és érrendszeri kockázat hatványozottan nő. Hazánkban a magas vérnyomás betegség mintegy 2,5 millió felnőttet érint.
A sócsökkentés egészségügyi és gazdasági hatásait figyelembe véve az Európai Unió sócsökkentő programot dolgozott ki melyhez Magyarország is csatlakozott évekkel ezelőtt. Hazánkban ez a program Stop-Só Nemzeti Sócsökkentő Program néven ismert.
A WHO ajánlása szerint felnőtteknek naponta maximum 5 gramm sót ajánlott fogyasztaniuk. Táplálkozási vizsgálatok szerint hazánkban (OTÁP-vizsgálat) a férfiak 3-4-szer, míg a nők 2,5-3-szor több sót fogyasztanak mint az ajánlott 5 gramm/nap. Kutatások szerint a lakosság sóbevitelének a 75-80%-a az élelmiszerekhez adott illetve a vendéglátóipar által ételkészítéshez használt sómennyiségből adódik.
A sófogyasztás csökkentésének egyik lehetséges módszere, hogy csökkentjük a feldolgozott élelmiszerek mennyiségét, ugyanis a sóbevitel nagy része az olyan előre gyártott élelmiszerekben, készételekben található mint például: a pékáruk, kenyér, szószok, felvágottak, konzervek, előre gyártott csomagolt ételek.
A DASH diéta egy mozaikszóról kapta a nevét melynek jelentése (diéta a magas vérnyomás megszüntetése érdekében). Ennek az Amerikában kidolgozott étrendi megközelítésnek a lényege, hogy csökkentsük a nátriumban gazdag élelmiszerek fogyasztását azonban részesítsük előnyben a káliumban, kálciumban, magnéziumban gazdag élelmiszerek bevitelét. Ennek érdekében fogyasszunk sok zöldséget és gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonákat, hüvelyeseket és olajos magvakat. Részesítsük előnyben a tengeri halakat illetve a sovány húsféléket, a zsírszegény tej és tejtermékeket. Korlátozzuk a vörös húsok, feldolgozott élelmiszerek, édességek és cukros üdítők fogyasztását.
A DASH-diétát számos klinikai vizsgálatban tesztelték és bebizonyították, hogy nem csak magas vérnyomásos betegeknek hatásos hanem azoknál is akik fogyni vágynak vagy csak szeretnék megtartani az egészséges testsúlyukat. További kutatások bizonyítják hogy a DASH-diéta segít csökkenteni a szív és érrendszeri betegségek előfordulását, az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség megjelenését is.
Ha magasvérnyomás betegséggel küzd és szeretné kipróbálni a DASH diétát, keresse dietetikusainkat akik segítséget nyújtanak a DASH-diéta gyakorlati kivitelezésében, receptek, életmódtanácsok megvalósításában. Jelentkezzen életmódváltó csomagjaink bármelyikére és tegye meg a legtöbbet egészsége érdekében.
© 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 MYDIETETICS HUNGARY, Minden jog fenntartva